יעדים מומלצים
איים ביוון
אזורים ביוון
הזמינו עצמאית
אטרקציות
יעדים פופולאריים
למטייל העצמאי
מידע והמלצות

האולימפוס

הר האולימפוס, ההר המיתולוגי, ביתם של שנים עשר האלים האולימפיים ביוון העתיקה נודע עד קצה העולם ביופיו הפראי ואפוף האגדות, מסורות ותרבות. הוא ההר הראשון אשר הוכרז כיער לאומי בשנת 1938. בשנת 1981 ארגון אונסקו הכריז עליו כעל שמורה אקולוגית בינלאומית. האיחוד האירופי כלל אותו בין אזורי מחיית הציפורים החשובים ביותר באירופה. בכל שנה אלפי אוהבי טבע וטיפוס מבקרים באולימפוס, מטיילים במדרונות ההר וכובשים את פסגותיו.

הר האולימפוס ממוקם בגבול הצפון-מזרחי של מחוז תסליה ההיסטורי עם מחוז מרכז מקדוניה ומגדיר את הגבול של מחוזות המשנה לאריסה ופיאריה. להר האולימפוס יש 52 פסגות! כאשר פסגתו הגבוהה ביותר [מיטיקאס Mytikas] מתנוססת לגובה של 2,917 מטר והופכת אותו להר הגבוה ביותר ביוון והשני בגובהו בבלקן. ארכיאולוגים, לשונאים וחוקרים שונים טוענים כי ישנן פרשנויות רבות לגבי מקור השם אולימפוס כגון: שמיים, בהיר, תמיר, כוח עצום/שמיימי והפירוש הכי נפוץ הוא "הזורח". התיאוריות השונות לגבי מקור השם נובעות מכך שישנם הרים נוספים ביוון ומחוצה לה הנקראים אולימפוס, אפילו ההר הגבוה ביותר במערכת השמש קיבל את השם אולימפוס.

עובדות על הר האולימפוס ביוון :
גובהו המירבי של הר האולימפוס 2917 מטר והוא ההר הגבוה ביותר ביוון.
ההר נמצא בחבל תסליה של יוון, צפונית לחצי האי פיליון ודרומית ל
סלוניקי
, .
ביוון יש הר נוסף ששמו האולימפוס, והוא נמצא באי היווני לסבוס.
פסגת הר האולימפוס מכוסה בשכבה של שלג כמעט עד שלהיי חודש מאי, תחילת יוני בממוצע רב עונתי.
קרוב ל-10000 מטיילים מגיעים עד לפסגת הר האולימפוס מדי שנה.
העיירה ליטוכורו היא בסיס היציאה לטיולים ולמסלולי ההליכה על הר האולימפוס.

אזהרה ועצה חשובה: 
אנו מזהירים וממליצים לכם לטייל באולימפוס עם מדריך מקומי בלבד כיוון שהסכנות הטמונות בהר האולימפוס רבות ובלתי צפויות. שימו לב, ניתן להזמין מדריך כזה עוד מהארץ,  דרכנו, אנו לא גובים עמלות הזמנה על שירות זה,  מומלץ מאוד לטייל עם מדריך גם אזורים נוספים ביוון : כפרי זגוריה וקניון ויקוס, קרפניסי, קניון וראיקוס שבפלופונז וכן במונמבסיה על קצה הצוק, להזמנת מדריך מראש [זה ממש לא יקר] חייגו 03-6206147 בשעות פעיות מוקד השרות שלנו 10:00 18:00.
כאשר אנו שומעים את השם אולימפוס, מצטייר בדמיוננו שפע, יופי, עוצמה ומיתולוגיה. כל ילד מכיר את הר האולימפוס עמוס הסיפורים שבו, על פי המיתולוגיה, התחילו החיים, נערכו  משתי ענק ססגוניים, בו שכנו שניים  עשר האלים המאיימים פוסידון, האדס, אתנה, זאוס, הרה, אפרודיטה, ארס, אפולו, דיוניסוס, הפיסטוט, הרמס, וארטמיס וניהלו חגיגות נוטפות נקטר וענבים, לבושי סדינים לבנים כשעלי דפנה זהובים מנצנצים לראשם,  פירוש השם אולימפוס ביוונית הוא ה"זורח", והוא ההר הגבוה ביותר ביוון, ואף מהגבוהים בכל אירופה, נישא לגובה של לא פחות מ-2911  מטרים. האולימפוס נמצא בין מחוז תסליה למקדוניה, לא רחוק מהעיר סלוניקי, והוא גדול, מרשים ומעוטר בסלע בעל גוון יחודי ושלג בעונות המתאימות. ההר וסביבתו הם שמורת  טבע יפיפיה, וניתן לראות בה מאות מינים מיוחדים של צמחים ועופות נדירים. הנוף הירוק עוצר נשימה, סובבים אותו צוקים משוננים ודרמטיים , ואופף אותו שקט טבעי.  כעשרת אלפים מטפסים פוקדים  את ההר בשנה; הם מתחילים את דרכם בעיירה ליטורו בדרך-כלל ומגיעים לפיסגה השניונית בלבד (סקוליו) לפני שההר נהיה סלעי ומצריך טיפוס מקצועי ומסוכן. הטיפוס אורך כיומיים  וניתן לצאת לטיפוס ללא הכנת ציוד כבד מראש, שכן המקום מורגל  בתיירים ומציע מזון, לינה ופעילויות רבות. כמובן, חובה להצטייד בבגדים חמים גם בקיץ, מפאת הגובה הניכר, באספקת מים ובנעלי הליכה טובות. מפות ניתן להשיג בביתני המידע למטפסים, בדקו ששפת המפה מתאימה לכם, שכן האלפבית היווני שונה לחלוטין מאנגלית.

ראו את הר האולימפוס ואת הישוב ליטוכורו, בסיס הלינה והיציאה לטיולים למרגות הארולימפוס מתוך google maps. בהקטנת המפה תוכלו לצפות גם בסלוניקי, שנמצאת מרחק 107 ק"מ מהאולימפוס או העיר וולוס, העיר המרכזית בחבל הפיליון של יוון, שנמצאת במרחק 168 ק"מ מהאולימפוס [המרחקים מחושבים מהיעד ועד לפסגת האולימפוס], אם אתם רוצים לדעת מהו המרחק עד ליטוכורו החסירו 18 ק"מ, שהם המרחק מליטוכורו עד הפסגה של הר האולימפוס. ניתן להגיע כמעט עד הפסגה ברכב בכביש מפותל למדי: משך הנסיעה של 18 ק"מ אלה כ-40 דקות, והדרך מסלוניקי או מולוס עד ליכוטוכורו היא על האוטוסטרדה הראשית של יוון E-75.

 

 חברת Trekking hellas  מבצעת מגוון גדול של פעילויות, הפעלות וסיורים מודרכים מקצועיים על הר האולימפוס וסביבתו, ניתן להזמין מהם הדרכה מקצועית ברמות שונות להחל ממסר שעות של טיול הליכה ועוד תוכניות של מספר ימים כולל לינה ברפיוג'ים על ההר, החברה מפעילה את המדריכים המנוסים ביותר באיזור זה של יוון, להתרשמות משלל האפשרויות ויצירת קשר עם החברה עיברו לאתר החברה :

Frozen Ambrosia - Mt Olympos & Mike Styllas from Constantine Papanicolaou on Vimeo.

Mt. Olympus in October - a day trip with friends. from Explore The Outside on Vimeo.


הצג מפה גדולה יותר

אזור האולימפוס, יעד מומלץ מאד לתיירות חורף ביוון

חופשת חורף ביוון היא חווויה יוצאת דופן: הר האולימפוס, יחד עם רצועת ההרים של חצי האי פיליון ואזור מטאורה, עשויים להיות מכוסים בשכבה עבה של שלג בחודשי החורף הקרים. המחזה המקסים של ים, שלג, אוויר נקי ונוף עוצר נשימה יכול לספק לאוהבי חופשות חורפיות חוויה אלפינית לחלוטין ביוון הקרובה אלינו, הנגישה והזולה יחסית ליעדים אחרים כמו צפון איטליה או שוויץ. כדי להמנע מלשלוח אתכם לחופשה חורפית ללא התנסות אישית, נסענו אנחנו בחורף לטיול כוכב במרכז יוון: את הלינה בחרנו באזור הר האולימפוס כמיקום אסטרטגי לביקור בכמה מהמקומות הקסומים ביותר שיש ליוון להציע, ומכאן נסענו ליום אחד למנזרי מטאורה, ליום אחד נסענו לחצי האי פיליון, יום אחד טיילנו בהר האולימפוס וחזרנו לפנות ערב ויום אחד בילינו בעיר סלוניקי. בילינו שני לילות נוספים בכפר Palaios Panteleimon, שבו שכן המלון שלנו, והכפר היווני והמקסים סיפק חוויה שקשה לתאר במילים, חוויה באמת אלפינית ואחת מהחופשות היפות שהיו לנו ביוון, מאוד ממליצים, פשוט מאוד להרכיב חופשה: מזמינים טיסה לאתונה או סלוניקי, תלוי מה יש בנמצא, שוכרים רכב [חובה לצורך טיול ונופש זה.

הגעה להר האולימפוס מחצי האי פיליון :

האולימפוס מתאים מאד כיום טיול למגיעים לחצי האי פיליון, משך הזמן בנסיעה הנדרש מהעיר וולוס שבחצי האי פיליון על האולימפוס עומדת על כשעה וחצי, שמורת האולימפוס תאפשר לכם יום טיול מלא ומרתק, לא רק בהגעה לפסגת האולימפוס הניתנת להגעה ברכב אלה גם לכפרים הפזורים למרגלות ההר, המספקים גם נופים פאנורמים מקסימים וגם שלל פעילויות ומסלולי הליכה בדרגות שונות, יום טיול לאולימפוס מחצי האי פיליון זו ללא ספק אטרקציה מומלצתף בעיקר בחודשים : מאי, יוני, יולי, אוגוסט וספטמבר, לאחר מכן האולימפוס מתקרר מאד ומתאים רק למטיילים מקצועיים עם ציוד מתאים וביגוד מתאים.


צילום סיון זמיר, נובמבר 2015 במעלה לאולימפוס - שלכת!

הגעה לשמורת הר האולימפוס כיום טיול מסלוניקי :

משך הניסעה ממרכז סלוניקי לתחילת הטיפוס [כביש הנחש] מעיירה ליטוכורו עומד עד שעה וקצת, למעשה סלוניקי היא העיר הגדולה הקרובה ביותר לאולימפוס

 


  ראו ג את הרי הקרפטים ברומניה

 
אתר איי יוון הישראלי | צרו קשר!
ראו גם מלונות בכל יוון והאיים ללא עמלות הזמנה עם בוקינג.קום
וגם השכרת רכב ביוון ללא עמלות הזמנה!

 ראו גם אגם קירקיני |  הפסילורטיס

מידע בעמוד זה : האולימפוס, אולימפוס, הר האולימפוס ביוון

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il