Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

רעידות אדמה ביוון

רעידת האדמה האחרונה החזקה הורגשה ב 15.1 באיזור צפון מרכז הפלופונז היווני באיזור השעה 22:00 בלילה, הרעידה הורגשה היטב באיזור אתונה רבתי, צוות של אתר יוון והאיים מצויים בשעות אלה באתונה.


רעידות אגמה בעבר ביוון :

עדכון של צוות יוון והאיים השוהה ביוון : הרעידה הייתה חזקה ועד כה יש דיווח על לפחות 2 הרוגים ופצועים, בזמן שהרשויות בודקות וסורקות את השטח שנפגע ויש חשש לחיי אנשים נוספים. [ אנו נעדרן כאשר יגיע מידע נוסף ] הרעידה החזרה ביור התקיימה בכומק של כ 10 ק"מ בין בחלק הקרוב לבודרום שבטורקיה בסביבות השעה 22:30 של ה 20 ליולי בלילה וזו גרמה לכמות הגדולה של פצועים והרוגים [ נכון לזמן כתיבת טקסט זה מדווח על 3 הרוגים. [ לא ידוע נכון לעכשיו על תיירים ישראלים מבין הנספים ] .

משרד חוץ בישראל פרסם ידיעה בעיתונות שמי שמתלבט אם לנסוע לאי קוס ביוון שיבדוק את המצב טרם הנסיעה, לא ברור לנו מול מי האזרח צריך לבדוק את המצב, אז הנה לכם טלפון החירום של משרד החוץ, אולי הם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים : 02-5303155

המשך טיסות לקוס והאם לבטל? : שימו לב משעות הבוקר אנחנו מקבלים דרך מוקדי השרות של יוון והאיים מאות פניות של ישראלים ששואלים אותנו גם לגבי המצב וגם לגבי האם כדאי להם לבטל את נסיעתם לאי קוס, תשובתנו : הטבע חזק יותר מהאדם ואין לנו את הידע או היכולת לצפות מה יהיה בעתיד, הקרוב או הרחוק ולכן אין לא לנו ולא לאף גוף אנושי את היכולת להמליץ לכם עם לנסוע או לבטל את נסיעתכם, לגבי חברות התעופה המפעילות טיסות לאי קוס, אלה ממשיכות להתקיים ללא הפרעה ונמל התעופה של האי קוס מקבל טיסות משלל יעדים באירופה גם הבוקר, עד כמה התקבלו מעט דיווחים על ביטולים.

תשתיות באי קוס : למרות שרעידת האדמה הייתה חזקה למדי, תשתיות חשמל, מים וכבישים לא נפגעו [ עד כה ] נכון ל 21-7 בבוקר, לפי דיווח של עיריית קוס, כך שהתיירות על האי מתקיימת כסדרה מלבד מעט עומסים הנובעים מפעילות של פינוי נזקים שנגרמו כתוצאה מרעידות האדמה, רוב התיירים על האי כבר חזרו לחדרי המלון שלהם לאחר שבמהלך הלילה התבקשו לפנות את החדרים.לאתר יוון והאיים

ישראלים המחפשים טיסות חזרה לארץ : לאתר יוון והאיים נודע על ישראלים המחפשים גם טיסות מוקדמות חזרה לישראל היום וגם על מספר ישראלים שלקחו הפלגה לאי היווני רודוס להמשך חופשתתם או למציאת טיסת חזור אחרת לישראל [ מרודוס הניתן להפלגה מקוס ] יש יחסית יותר אפשרויות טיסה חזור לארץ.

עדכון בנושא רעידת האדמה משעה 17:00 [ נכון לשעות האחרונות רעשי המשנה פסקו והחיים חוזרים למסלולים באי היווני קוס ] בנוסף אין דיווחים על רעידות אחרות באף מיקום אחר ביוון ונראה שהתיירים מכל העולם ממשיכים להגיע ליוון ללא הפרעה למעט מספר ישראלים שקיצרו את חופשתם בקוס וחזרו לארץ או הזמינו מלון לשאר חופשתפ באי רודוס והזמינו הפלגה מקוס לרודוס. אם אתם עדיין חוששים מלהגיע ליוון תוכלו ליצור קשר עם החברה בה הזמנתם את החופשה או הטיסה לברורים נוספים, יש להם את כל המידע על הנושא.

השפעה או קשר ליעדים אחרים ביוון : נכון לרגע זה לא נמדדו רעשי אדמה באיזורים אחרים ביוון שנופשים ומטיילים בהם נמצאים בהם ללא הפרעה, שימו לב לדגומא שהמרחק בין היעדים גדול מאד, למשל המרחק של האי קורפו מהאי קוס, הוא יותר גדול מהמרחק של האי קוס מישראל, כך שהסיכוי לרעש אדמה בישראל [ גדול יותר ] באופן תאורטי, אם תייחסים לאי היווני קוס כמשוואה בסוגייה זו.


מידע על רעידות קודמות :

רעידת אדמה חזקה למדי בדרגה 6.1 התקיימה לפני מספר חודשים במייצר הים שבין האי היווני לסבוס לבין האי היווני חיוס, רעידת האדמה הורגשה בנוסף באיים הסמוכים, לימנוס, סמוטראקי ואפילו באתונה יש דיווחים על הרגשה של הזעזוע והאפטרשוקס, נכון לעכשיו יודע על הרוגה אחת ומספר פצועים ומספר בתים שנפגעו באי היוני לסבוס - כאשר יהיו עדכונים נוספים נדווח אם צריך בעמוד זה של אתר יוון והאיים. בחלק מהמדייה בעולם הידווחים על כך שהרעידה התקיימה במערב טורקיה, באופן תאורתי זה חצי נכון, זאת בשל העובדה שמוקד הרעש הוא דרומית לאי לסבוס בחלק היווני של הים האגאי הצפון מזרחי, איזור שדווקא אינו זוכה לרעידות אדמה רבות ביוון.
עדכונים מרעידת האדמה האחרונה ראו בהמשך העמוד למטה.

יוון היא אחת המדינות הכי פעילות מבחינת רעידות אדמה באירופה, ביחד עם איטליה היא יושבת על רצף טקטוני שכבר אלפי שנים יוצר רעידות אדמה באיזורים מאד ממוקדים של שתי מדינות אלה, אחת לשנה בממוצע גם מתקיימת ביוון רעידת אדמה גדולה יותר, מכמה עשרות רעידות אדמה קטנות המתקיימות ביוון מדי חודש, חלקן מורגשות פחות וחלקן מורגשות יותר. האיזור הפעיל ביותר מבחינה טקטונית הוא במעמקי הים באיזור האי היווני לפקדה ובאיזור הים שבין האי היווני לפקדה לאי היווני זקינטוס ובינהם האי היווני קפלוניה, שלוש איים אלה גם יושבים על אותו רצף טקטוני של איזורים בדרום ובמרכז איטליה שגם לאחרונה נפגעו אפילו באופן קשה למדי מרעידות אדמה בעוצמה יחסית גבוהה, בלפקדה, זקינטוס, קפלוניה והאי איטאקי המקבביל ללפקדה יש כמעט שנה נזקים הנגרמים מעוצמות שונות של רעידות אדמה הפוקדות את איזור זה של יוון.

איזור נוסף פעיל למדי הוא האי היווני כרתים, בעבר הרחוק הסנטוריני [ צפונית לכרתים ] התקיימה אחת מהתפרצויות הגעשיות הגדולות ביותר הידועה לאנושות איזור זה נשאר פעיל במשל אלפי שנים, אם כי לאחרונה יש ריבוי של דיווחים על רעידות אדמה באיזור הים בין סנטוריני לכרתים בעוצמה ממוצעת של 4 magnitude  לרוב רעידות אלה מורגשות גם על הקרקע ברחבי יוון ובעיקר בכרתים אך אינן רעידות אדמה קטלניות או הרסניות. באי לפקדה וקפלוניה לעומת זאת רעידות אדמה בשנת 2015 גרמו לנזקים רבים ואפילו למקטע של מספר חופי ים להמוטט [ למזלם של היוונים 2 רעידות רציפות אלב בעוצמה של  6.5 עד 6.1 magnitude  התקיימו בחודש נובמבר מעט אחרי סיום עונת התיירות ] .


Map by google

בשנת 365 לספירה התקיימה הרעידה החזקה ביותר הידועה ביוון הרעידה הזו התקיימה בדרום האי כרתים וגרמה לחלק הדרום מערבי של האי כרתים להתרומם בגובה של 9 מטרים, גלי צונאמי אדירים החריבו את העיר אלכסנדריה שבמצרים בתנועה חריגה זו של הקרקע והעלאה של גובה פני הים וגם שינתה מהותית את קו החוף של איזור דרום מערב האי כרתים, רעידה נוספת בעוצה דומה התקיימה מאות שנים מאוחר יותר באותו האיזור בדיוק בשנת 1303 לספירה ובאשר להיסטוריה הקרובה, רעידות האדמה החזקות ביותר ביוון בשני עשורים האחרונים מרוכזות כמעט כון למעט בודדות בצפון מערב הפלופונז היווני וכאמור באיזור הים של האיים היונים לפקדה וקפלוניה, וגם באיזור סלוניקי וחלקידיקי, חצי האי בעל שלושת האצבעות במזרח מחוז מקדוניה היווני.

הוראות בטיחות בעת רעידת אדמה ביוון ובכלל :

אם אתם מצויים בתוך מבנה, רצוי לצאת במהירות האפשרית [ ללא בהלה] לאיזור פתוח רחוק מהמבנה.
אם אתם נמצאים בחוף הים להתרחק מחופים בהם יש מצוק מעל החוף לאיזור פתוח יותר ולהרחק מהחוף בכלל.
אם אתם בשטח בתוח התרחקו מעמודי חשמל או תאורה וכן מגשרים.
אם אתם בנסיעה בכביש עיצרו בצד לא לעצור בסמיכות לגשרים, מחךפים או גשרי אבן ישנים [ יש הרבה ביוון ]
אם אתם מצויים מתחת לאדמה מקלט או קומה מינוס, יש לעלות רגלית [ מדרגות] לאיזור פתוח רחוק ממבנה.

רעידת האדמה האחרונה ביוון  : התרחשה צפונית לעיר יואנינה בלילה שבין 15-16 ל אוקטובר 2016 ולפי דיווחים לא גרמה לנפגעים אך תשתיות בצפון יוון נפגעו ובאיזורים מסויימים נפלו סלעים על הכביש, מטיילים ישראלים המצויים בצפון יוון מתבקשים שלא לנסוע באיזור כפרי זגוריה, וצומרקה בלילה בשל הייתכנות של סלעים על הכביש שעשויים לסכן את בטיחותכם, בנושא רעידת אדמה זו ביוון אנו נמשיך לעדכן בעמוד זה של אתר איי יוון ככל שיהיו פרטים חדשים רלוונטים. * באיזור יואנינה ובאיזור הכפר קיפי בכפרי זגוריה נסגרו מספר כבישים באופן זמני, ישראלים המצויים באיזור זה מתבקשים להשמע להוראות המשטרה המקומית.

17-10 [ עדכון בוקר ]
במהלך הלילה שבין 16-17 לחודש התרחשו עוד שתי רעידות אדמה יחסית קטנות בעוצמה של 4.2 בקרוב, אין נפגעים בנפש וגם אין דיווחים על פגיעות בתשתיות, עם זאת לצורך משנה זהירות אנו ממליצים שלא לטייל באפיקי סלע צרים היום, מחשש לרעידות נוספות שעשויות להוביל לנפילה של אבנים או סלעים, לדוגמא, רצוי לא ללכת בתוך קניון ויקוס, בתוך גבי המים של רוגובו ובתצפית אוקסיה על קניון ויקוס [ גם בחלק ההליכה השני מהמנזר [אגיה פרסקבי ] עד התצפית לא רצוי ללכת, מוטב לחכות עד שהרעידות יפסקו לגמרי, כמובן, שלא ניתן לצפות אם תהיה רעידת אדמה חזקה יותר או לא, גם מומחים מהמכון הגאופיזי ביוון לא מספקים מידע על העתיד לקרות כן או לא, נכון להיום יש כמה עשרות משפחות ישראלים בכפרי זגוריה, ע"פ המידע הקיים אצלנו, כל המשפחות החליטו להישאר לטייל באיזור, עם זאת מדובר בשיקול דעת עצמאי שלכם.

+ ישראלים מתבקשים לא לצאת לטיולי ג'יפים היום בצפון מערב יוון.
+ ישראלים מתבקשים לא לנסוע בלילה אחרי השקיעה ב 24 שעות הקרובות במרכז זגוריה וצומרקה.

תקשורת ועיתונות :
גורמי תקשורת הזקוקים למידע או דיווח בנושא רעידת האדמה בצפון יוון.
ניתן לפנות למוקד אתר יוון והאיים במייל Greece.isl@gmail.com  

מיקום רעידת האדמה האחרונה בצפון יוון, בסמכיות לישוב קלפאקי צפונית לעיר יואנינה מספר קילומטרים דרומית לכניסה הצפונית לכפרי זגוריה.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il